Portugalska arhitektura

V smeri urinega kazalca: Palača Pena Sintra, Stolp Belém, Praça da Liberdade, Porto, Palača Monserrate, Sintra, Banco de Portugal, Funchal, Muzej umetnosti, arhitekture in tehnologije, Lizbona

Portugalska arhitektura se nanaša tako na arhitekturo sodobnega ozemlja Portugalske v celinski Portugalski, na Azorih in Madeiri kot tudi na arhitekturno dediščino/dediščino portugalskih arhitektov in slogov po vsem svetu, zlasti v državah, ki so bile prej del portugalskega imperija.

Tako kot vsi vidiki portugalske kulture tudi portugalska arhitektura odraža umetniške vplive različnih kultur, ki so naseljevale Portugalsko ali prihajale v stik s portugalskim ljudstvom skozi zgodovino Portugalske, vključno z Galaci, Luzitanci, Keltiberi, Rimljani, Svebi, Vizigoti, Mavri, Goanci, Macanezi, Kristangi in mnogi drugi. Zaradi zgodovine Portugalskega imperija je več držav po svetu dom obsežne dediščine portugalske kolonialne arhitekture, zlasti Brazilija in Urugvaj v Ameriki, Angola, Cabo Verde, Sveti Tomaž in Princ, Benin, Gana, Maroko, Gvineja Bissau, Zimbabve in Mozambik v Afriki ter Kitajska, Indija, Indonezija, Malezija in Vzhodni Timor v Aziji.

V portugalski arhitekturi so skozi stoletja prevladovali različni umetniški slogi ali gibanja, vključno romanika, gotika, manuelin, portugalsko renesansa, portugalski barok, rokoko, pombalin, neomanuelin, mehki portugalski slog in sodobna arhitektura. Pomembni portugalski arhitekti preteklosti so bili Diogo de Arruda (15.–16. st.), João Antunes (17. st.), Eugénio dos Santos in Carlos Mardel (18. st.), José Luis Monteiro (19. st.), Raul Lino , Cassiano Branco in Fernando Távora (20. st.). Znani živeči arhitekti so Gonçalo Byrne, Eduardo Souto de Moura (zmagovalec Pritzkerja), António Maria Braga, João Carrilho da Graça in Álvaro Siza Vieira (zmagovalec Priktzerja).


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy